دستگاه لهیدگی لاینر، فلوت و ورق کارتن در بخش تحقیقات علوم چوب و فرآورده های آن راه اندازی شد. در این راستا آزمایشگاه شیمی چوب و خمیر کاغذ موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور با استفاده از این دستگاه و دانش فنی متخصصین خود، آماده ارائه انواع خدمات متنوع به متقاضیان می باشد.

کاغذ و مقوای بسته‌بندی به دلایل زیادی کاربرد گسترده‌ای دارد، مثلاً: کالا را از صدمات مکانیکی حفظ می‌کند، از تخریب محصول جلوگیری می‌کند، اطلاعاتی را به مشتری یا مصرف‌کننده ارایه می‌کند، با ارایه طرح مناسبی در قالب شکل ظاهری یا گرافیکی، باعث جلب نظر افراد می‌شود. متداول‌ترین شکل بسته‌بندی با ورق کنگره دار، بسته‌بندی قالبی (کارتن یا جعبه است) با مقطع عرضی مستطیل و درپوش‌هایی در بالا و پایین است. مقوای لاینر و فلوت اجزای سازنده این محصول هستند.


ورق های کنگره ای تک لایه و چندلایه

کارتن به منظور جابجایی و تأمین حفاظت لازم از محصول داخل خود، باید دارای مقاومت­های مناسبی باشد که این مقاومت­ها را اجزای سازنده آن شامل لاینرها، فلوت و چسب تأمین می­کنند. در یک کارتن سه لایه که از دو لاینر و یک فلوت در بین آنها تشکیل شده و لاینرها به زیر و روی فلوت توسط چسب نشاسته می­چسبند، مقاومت لازم کارتن را تأمین می­کنند. به منظور اندازه­‌گیری مقاومت­های لاینرها، فلوت، سینگل فیس (شکل a) و ورق (3 لایه یا 5 لایه) از دستگاه لهیدگی استفاده می­شود. این دستگاه مقاومت لاینرها، فلوت و چسب نشاسته را در حالت­های مختلفی اندازه می­گیرد که قابل تعمیم به نقش کارتن در مواجهه با نیروهای اعمال شده به آن (وزن محموله، چیدن کارتن­ها روی هم، نیروهای وارده در حین حمل و ...) می­باشند.

آزمایشگاه شیمی چوب و خمیر کاغذ موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور با استفاده از این دستگاه و دانش فنی متخصصین خود، آماده ارائه انواع خدمات متنوع از جمله :

1- اندازه گیری مقاومت لاینر به لهیدگی در حالت حلقه (RCT)

2- اندازه گیری مقاومت فلوت به لهیدگی (CMT)

3- اندازه گیری مقاومت لبه فلوت به لهیدگی (CCT)

4- اندازه گیری مقاومت لبه ورق کارتن به لهیدگی (ECT)

5- اندازه گیری مقاومت ورق کارتن به لهیدگی (FCT)

6- اندازه گیری مقاومت چسب لایه­های متصل کننده ورق کارتن (PAT)

به کلیه متقاضیان از مراکز تحقیقاتی، شرکت ها، دانشگاه ها، محققین، پژوهشگران، دانشجویان و ... در سراسر کشور می باشند.

                             


             

      

ارسال نظر

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نظر شما
security code