کارگاه آموزشی تخصصی اندازه‌گیری کمی ترکیبات آلی در نمونه‌های آبی با استفاده از کروماتوگرافی گازی مجهز به دتکتور FID، ششم اسفندماه جاری در مؤسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور برگزار گردید.

کارگروه تخصصی کروماتوگرافی شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی، به منظور به‌روزرسانی و ارتقای دانش کارشناسان آزمایشگاه‌های عضو و همچنین بهبود نتایج ارایه شده به پژوهشگران و صنایع، دوره آموزشی تخصصی اندازه‌گیری کمی ترکیبات آلی در نمونه‌های آبی با استفاده از کروماتوگرافی گازی مجهز به دتکتور FID، را برگزار کرد.

 

هدف از برگزاری دوره آموزشی فوق، افزایش توانایی در شرکت کنندگان برای انجام فعالیت‌های آزمایشگاهی در حوزه کروماتوگرافی بود.

 

از جمله سرفصل‌های این دوره، موارد زیر را می‌توان نام برد:  

- معرفی کروماتوگرافی گازی و انواع ستون­‌های آن

- بررسی ستون­‌های مناسب برای آنالیز نمونه­‌های آبی

- بررسی نحوه عملکرد دتکتور FID و مقایسه ضرایب پاسخ‌دهی ترکیبات مختلف

- آماده‌سازی نمونه شامل انتخاب استاندارد داخلی و چگونگی افزایش آن

- رسم منحنی کالیبراسیون و نحوه محاسبه نتایج

 

در این دوره، ابتدا مباحث تئوری ارایه شد و سپس روش‌های عملی در آزمایشگاه کروماتوگرافی بخش تحقیقات گیاهان دارویی موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور آموزش داده شد.

شایان ذکر است در این کارگاه آموزشی یک روزه، 20 نفر از اعضای کارگروه تخصصی کروماتوگرافی شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی، حضور داشتند.

 

کارگاه آموزش کروماتوگرافی گازی

 

کارگاه آموزش کروماتوگرافی گازی

 

شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی به منظور فراهم‌سازی امکان تبادل تجربه و ارتقای دانش فنی کارشناسان مراکز آزمایشگاهی، کارگروه‎های تخصصی دستگاهی را تشکیل داده است. در هر کارگروه تخصصی، جمعی از کارشناسان یک خانواده از دستگاه‌های آزمایشگاهی حضور دارند که با برگزاری کارگاه‌های آموزشی، نشست‌های تخصصی، انتشار مقاله و کتب تخصصی، تجربیات و دانش خود را به اشتراک می‌گذارند.

 

کلمات کلیدی : کارگاه آموزشی,کروماتوگرافی گازی,آزمایشگاه,آزمون,کارگروه‌های تخصصی,شبکه آزمایشگاهی

ارسال نظر

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نظر شما
security code